Zalety

W Europie już od dawna zdają sobie sprawę, jak są dobre domy drewniane. Dlatego te budynki są uważane za ekskluzywne, ale one nie są droższe od budynków, wykonanych z innych materiałów, takich jak beton czy cegła. Ale są też inne zalety:

  1. Ekologiczność, ponieważ domy z drewna nie zawierają substancji niebezpiecznych
  2. Drzewo jest naturalnym filtrem dla środowiska i chroni wewnętrzną atmosferę pomieszczeń
  3. Stwarza naturalną wentylację, co gwarantuje stały przepływ świeżego powietrza, ale zapobiega utracie ciepła zimą lub chłodu latem
  4. Nie ma potrzeby wykonywać izolacji wewnątrz lub zewnątrz domu, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze
  5. W takim domu zawsze utrzymuje się optymalny poziom wilgotności powietrza

Zalety ręcznego cięcia

Jeśli potrzebujesz piękny bezpieczny dom wysokiej jakości, jest to najlepszy wybór – zbudować dom z drewna. A mianowicie z kłód, obrobionych ręcznie, nie za pomocą maszyny.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – jakość materiału.

Wieloletnie doświadczenie pokazuje, że ręcznie obrobione kłoda pozwalają na skuteczne usunięcie kory i gałęzi, dzięki czemu pozostaje naturalna ochrona drzewa. Naturalne suszenie drewna pozwala zachować wszystkie jego korzystne właściwości, co pozwala stworzyć wyjątkowy mikroklimat wewnątrz domu.

Niektóre cechy

Warto zauważyć, że wiele firm nie chcą pracować metodą ręcznej obróbki dlatego, że nie mają specjalistów o wystarczających kwalifikacji. Ponieważ taka praca jest naprawdę trudna i wymaga odpowiednich umiejętności. Nie wystarczy wiedzieć, co i jak trzeba robić, trzeba umieć zwracać uwagę na strukturę drewna, aby zrozumieć, jak ma się zachowywać podczas naturalnego suszenia i jaki daje skurcz. Impregnacja drewna odbywa się po budowie domu. Ważne jest zachować zdolność drewna oddychać, ale także chronić je przed owadami i promieniami UVA. To wymaga doświadczenia i wiedzy.

Budowa drewnianych domów - jest najlepszą inwestycją

Poniżej rozważmy kilka podstawowych zalet drewnianego budownictwa domów:

1. Krótszy czas budowy

Drewniany dom można zbudować już za kilka miesięcy. Ale będzie stał wiecznie.

2. Duża oszczędność

Obecna cena drewna pozwala na to, żeby budować ekonomiczne drewniane domy. Jeśli porównać koszty zakupu dwupokojowego mieszkania o powierzchni 40 m kw i budownictwo drewnianego domu o powierzchni o trzy razy więcej ze wszystkimi komunikacjami, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem okaże się drewniany dom. Przy tym będziesz mieszkał w swoim domu, za ścianą nie będzie sąsiadów.
W trakcie montażu bali nie ma potrzeby korzystać z ciężkiego sprzętu. Dlatego zmniejsza się koszt prowadzenia prac bez utraty jakości rezultatu końcowego.
Drewniane domy mają mniejszą wagę, niż, na przykład, domy z cegły. Dlatego fundament, odpowiednio, jest na mniejszej głębokości, co pozwala znacznie zaoszczędzić.

3. Trwałość

Wszyscy z nas widzieli drewniane domy, zbudowane jeszcze w 17 wieku. Na przestrzeni wieków drewniane domy nie tracą swojej wytrzymałości i cech izolacyjnych.

4. Niska przewodność cieplna

Niska przewodność cieplna pozwala na budowanie nie zbyt grubej ściany i zaoszczędzić na energii. Dom z drewna ogrzewa się w ciągu kilku godzin. Bali o grubości 18 cm są bardzo łatwo zastępują ścianę z cegły o grubości 50 cm.

5. Przyjazne dla środowiska

W trakcie budowy są wykorzystywane wyłącznie naturalne i bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt materiały budowlane. Żywy dom drewniany wzbogaca pomieszczenie biologicznie aktywnymi substancjami, znanymi jako fitoncydy, które zabijają i hamują rozwój pierwotniaków, mikroskopijnych grzybów i bakterii. Fitoncydy, na przykład, sosny – zabijają różdżkę Kocha i pałeczkę okrężnicy, odgrywają kluczową rolę w odporności żywych organizmów.
Kolejna cecha, która przyczynia się do tworzenia niepowtarzalnego mikroklimatu w drewnianym domu – jest to lotne substancję zapachowe, które wypełniają dom przyjemnym zapachem sosny.
Trzeba przypomnieć sobie, że drewno posiada wiele innych użytecznych właściwości. Po pierwsze, drewno oddycha. W przeciwieństwie do wszystkich innych materiałów budowlanych, w komórkach drewna odbywa się stała wymiana powietrza, dlatego w drewnianych domach zawsze obserwuje się stała regulacja pomiędzy zawartością tlenu i dwutlenku węgla, a także utrzymuje się optymalna wilgotność powietrza.

6. Regulacja mikroklimatu.

Ściany z bali zachowują zdolność do „oddychania” przez cały okres swojej służby. Oni oddają wilgoć zbyt suchemu powietrzu, a przy jej nadmiarze – pochłaniają niepotrzebną wilgoć. Ta  dodatkowa naturalna regulacja mikroklimatu korzystnie wpływa na atmosferę Twojego domu.
Jakość powietrza pomieszczeń mieszkalnych, dotyczy każdego z nas. Według badań, dom z bali odróżnia się jakością wewnętrznego powietrza. Konstrukcja domu skutecznie reguluje wilgoć i temperaturę powietrza w pomieszczeniach.
Każdy wie, że drewniany dom jest przyjazny dla środowiska, ale na pewno nie każdy słyszał, że drewniane domy nie wymagają instalacji klimatyzacji, ponieważ istnieje ciągła naturalna wentylacja przez ściany.

Jest to unikalna cecha, która zapewnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza pomieszczeń mieszkalnych (między 30 a 55 %). Jeżeli nie zachowujemy optymalny poziom wilgotności zaczyna się znaczny wzrost wirusów i bakterii w powietrzu wewnętrznym, co doprowadza do problemów zdrowotnych, takich jak infekcje dróg oddechowych, astma, alergie, zmęczenie i ból głowy. Dlatego jest bardzo ważne, aby zabezpieczyć możliwość prawidłowego przepływu powietrza w domu.

Właściwości elektrostatyczne drewna

W drewnianym domu nie ma elektryczności statycznej, dlatego w pokojach nie ma ruchu pyłu. Ta właściwość jest szczególnie ważna dla osób cierpiących na alergie. Drzewo wyrównuje wahania temperatury, co czyni go wygodnym materiałem niezależnie od sezonu. Dom pozostaje chłodnym latem i ciepłym zimą, a jesienią i wiosną drewniane ściany gromadzą energię światła słonecznego. Za pomocą tego oryginalnego i pięknego materiału budowlanego można stworzyć naturalną harmonię i ciepłe wnętrze z drewna w swoim domu.

Drzewo - przyjazny dla środowiska materiał budowlany

W ogólnej klasyfikacji materiałów, zgodnie ze stopniem emisji, drewno należy do kategorii najlepszych i najbardziej przyjaznych dla środowiska materiałów. Materiały drewnopochodne nie emitują żadne szkodliwe cząstki lub gazy chemiczne. W testach laboratoryjnych drewno sprawdziło się jako bezpieczne i przyjazne dla środowiska materiał budowlany – i jest to sprawdzone przez wieki w warunkach realnego życia.